Login

Lost your password?
Don't have an account? Sign Up

POST PRZERYWANY – INTERMITTENT FASTEN

Ostatnio bardzo popularny sposób odżywiania ze względu na naprawdę wspaniałe efekty, jakie możesz osiągnąć po zastosowaniu właśnie tego rodzaju diety.
Ja testuję już od jakiegoś czasu. Początkowo nie zmieniałam za dużo w ilości posiłków, skupiłam się po prostu na godzinach ich spożywania i poszczenia. Jednak szybko zauważyłam, że nie potrzebuję aż 5 posiłków dziennie.

IF - CO TO TAKIEGO?

IF to post przerywany, czyli stosowanie naprzemiennie postów z oknem żywieniowym. Należy trzymać się godzin, w jakich spożywamy posiłki i pościmy i jest to zróżnicowane. Zaleca się 16h/8h, czyli 16 godzin pościmy, a przez 8h spożywamy pełnowartościowe posiłki zgodnie z naszym zapotrzebowaniem kalorycznym. 
Ale czas ten należy dopasować do siebie. Ja na początek zaczęłam od 12/12, ale bardzo szybko przeszłam na 10h jedzenia i 14 postu, a teraz spokojnie stosuję 16h postu i 8h spożywania posiłków. Czas spożywania posiłków musicie dopasować do siebie i swojego trybu życia. 
Ja powiem Wam, że kiedyś nie wyobrażałam sobie wyjścia z domu bez śniadania, nawet kiedy zaczynałam pracę o 6:00. Dzisiaj mój pierwszy posiłek jest około godziny 10:00, a ostatni nie później niż 18:00.

KORZYŚCI ZE STOSOWANIA IF

Jakie korzyści może przynieść stosowanie diety intermittent casting?
  • Zmniejszenie zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie, a za tym idzie oczywiście utrata zbędnych kilogramów. Znam przypadki, gdzie w jeden miesiąc Dziewczyny traciły około 5 kg.
  • Lepsza regeneracja organizmu. Jeśli nie obciążasz organizmu jedzeniem na przykład późnymi godzinami, to on lepiej się regeneruje, Ty lepiej śpisz i budzisz się promienna, pełna energii. Nie zatrzymujesz wody, nie jesteś opuchnięta. 
  • Zmniejszenie ryzyka wystąpienia zespołu metabolicznego, w tym otyłości, nadciśnienia, miażdżycy, cukrzycy typu 2.
  • Redukcja stanów zapalnych w organizmie.
  • Przyspieszony metabolizm.
  • Poprawa nawyków żywieniowych i relacje z jedzeniem.

CO ZAUWAŻYŁAM PODCZAS STOSOWANIA IF?

Tak jak napisałam, największym wyzwaniem były późniejsze ś nadania. Jak się okazuje, można! A nawet dobrze to na mnie działa. Na temat żywienia istnieje wiele mitów, jednym z nich jest właśnie ten, który mówi o konieczności zjedzenia śniadania przeciągu godziny od przebudzenia. Tak naprawdę to wszystko zależy od Ciebie, Twojego organizmu i jego potrzeb. Możesz wystawić je na próbę i zobaczyć, czy rzeczywiście potrzebuje śniadania, czy jednak możesz je nieco opóźnić. Zawsze powtarzam, że trzeba słuchać siebie. Nie wszystko jest dobre dla wszystkich. Ale, by się o tym przekonać, musisz sama sprawdzić.
To, co na mnie dobrze działa to przede wszystkim nie jedzenie po godzinie 18. Budzę się rześka, wypoczęta. Nie mam problemu ze wczesnym wstawaniem, zatrzymywaniem wody i opuchniętym brzuchem. Mam też więcej energii i siły na treningach wytrzymałościowych. Zauważyłam, że mój brzuch zaczyna fajnie wyglądać, a często jednak był wzdęty i opuchnięty. Oczywiście są też takie dni, ale każda z nas je ma i nie należy się tym przejmować.

MOJA DIETA Z HEALTHYFOOD

Ja stosuję dietę pudełkowa już od bardzo dawna. IF stosuję mniej więcej miesiąc, ale na ten rodzaj diety w cateringu przeszłam kilka dni temu. Wybrałam 1500 kcal, dostaję 3 posiłki dziennie. Czy mi to wystarcza? Zdecydowanie! Rozpoczynam śniadaniem około 10:00 i kończę kolacją nie później, jak o 18:00. W trakcie postu piję dużo wody i kawę czarną. Jeśli jest sytuacja, że ma jakieś wyjście, po prostu przesuwam sobie godziny śniadania dnia następnego.
Polecam spróbować ten sposób odżywiania i przede wszystkim wyrobić sobie dobre relacje z jedzeniem. Jesz tak, by się dożywić, a nie przeciążyć organizm niepotrzebnie. Wtedy będziesz mieć więcej siły na codzienne działania, treningi. Będziesz częściej się uśmiechać, zaczniesz zdrowo wyglądać. Pamiętaj, że w oknie żywieniowym spożywasz zbilansowane posiłki.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*