WPŁYW REGENERACJI NA PROCES ODCHUDZANIA
Nie masz pojęcia, jak często spotykam się z argumentem: „nie mam czasu na rozciąganie, nie mam czasu na regenerację”. I zastanawiam się wtedy, odpowiadam pytaniem: „ A masz czas na kontuzje, bóle kręgosłupa i chodzenie po lekarzach?” Tak to mniej więcej się kończy.
Czy wiesz, że regeneracja to jeden z klocków całej układanki do zdrowej fit sylwetki? Zapominając o tym, robisz sobie ogromną krzywdę.
Treningi live
Ja ostatnio mam bardzo intensywny czas. Treningi live, w których biorę udział na 100%, treningi online z moimi Podopiecznymi i nagrania na platformę online. Od samego rana do wieczora na pełnych obrotach. Do tego dochodzi cała masa innych obowiązków. Ogarnięcie firmy, zespołu i oczywiści obowiązki domowe. Próbowałam w tym wszystkim znaleźć też czas na własny trening. Jaki był tego efekt? Przemęczenie ciała fizycznie i psychicznie. Zatrzymywanie wody w organizmie. A ja jestem jak czysta kartka, patrzysz i od razu widzisz, co jest grane.
W takich momentach zapala się nade mną czerwone światło – hej Gorączko, zwolnij 🙂 Wszystko świetnie, ale nic nie robienie też jest potrzebne.
Kilkanaście dni temu zaczęło się wyzwanie 50-dniowe. Widzę, jak dzielnie walczycie, ile dajecie siebie, ale… Zapominacie o regeneracji. Próbujecie nadgonić ten czas, kiedy nie działo się absolutnie nic. Robicie po kilka razy treningi z platformy, live treningi i ciągle mało.
Jestem szczęśliwa, że tyle w Was mocy, ale – Nie pozwolę Ci się przetrenować i chcę, abyś zrozumiała/ zrozumiał, jak regeneracja w procesie chudnięcia jest ważna.
Jakie zagrożenia niesie za sobą brak regeneracji?
Przede wszystkim osłabia się układ hormonalny oraz nerwowy: współczulny i przywspółczulny.
Wzrasta poziom hormonu stresu, osłabiona jest tarczyca oraz nadnercza. Spada poziom Twojej energii i pogarsza się samopoczucie. A co za tym idzie? Tkanka tłuszczowa zamiast ginąć, zaczyna się odkładać. To tylko skutki zewnętrzne, ale pogarsza się także Twój stan zdrowia. U kobiet pojawić się może stan zapalny tarczycy. Jeśli przy tym nie masz odpowiednio dobranej diety możesz doprowadzić się do insulinooporności czy niedoczynności tarczycy.
O czym musisz pamiętać?
- Regeneracja jest tak samo ważna jak trening, czy zdrowe odżywianie.
Lepiej trenować mniej, ale na 100% niż więcej byle jak, prowadząc w ten sposób do przetrenowania organizmu. - Uzupełniaj regularnie wodę, nie tylko podczas treningu, ale przez cały dzień. Organizm w 70% składa się właśnie z wody. Twoja gospodarka hormonalna, odpowiednie funkcjonowanie każdego układu głównie zależy od stopnia nawodnienia. Bez wody czujesz się bez sił, nie myślisz, chce Ci się spać i nie masz ochoty na trening.
- Zadbaj o odpowiednią ilość snu. 8h to absolutnie minimum. Nie tylko długość snu, ale również jego jakość jest ważna. Przed snem unikaj już światła niebieskiego. Nawadniaj organizm przed zaśnięciem i zaraz po przebudzeniu, wypijając szklankę ciepłej wody. Na godzinę przed zaśnięciem wyciszaj swój organizm, czytaj książkę, medytuj, po rozluźniaj tkanki.
- Nie objadaj się na noc. Ostatni posiłek zjedz około 2h przed pójściem spać. Lepiej, aby to było lekkostrawne danie, najlepiej składające się z węglowodanów złożonych, które zapewnią lepszą jakość snu.
- Zaplanuj rozciąganie i rozluźnianie tkanek jako osobną jednostkę treningową. Oczywiście najlepiej, aby każdego dnia praktykować te ćwiczenia.
- Ciepła kąpiel czy prysznic po treningu. Trening spowodował wyrzut sporej ilości hormonu stresu. Spróbuj zaplanować resztę dnia tak, by się uspokoić i zregenerować układ nerwowy. W końcu chodzi nie tylko o regenerację fizyczną, ale też psychiczną.
- W dzień nie treningowy wyjdź na spacer, spotkaj się z bliskimi, zrób coś, co lubisz. Tylko dla siebie.
- Pozwalaj sobie na słabsze dni oraz nic nie robienie. Nie ma w tym nic złego. Nie zmuszaj się do treningu, jeśli nie masz na niego ochoty i chęci.
- Naucz się słuchać siebie i potrzeb swojego ciała. Spróbuj treningów mentalnych oraz regularnej praktyki medytacji. To pozwoli Ci spojrzeć głębiej w siebie, wsłuchać się w potrzeby ciała i głowy.
Twój organizm
Musisz zdać sobie sprawę z tego, że Twój organizm to odrębna jednostka i nie możesz porównywać się z nikim innym. Znajdź swój cykl funkcjonowania. Kiedy poznasz siebie, swoje potrzeby, mocne i słabe strony. Nauczysz się rozróżniać swoje lepsze i gorsze dni. Stworzysz idealny plan treningowy oraz żywieniowy dla siebie, który będzie Ci służył, a nie szkodził oraz zaplanujesz regenerację w odpowiednim momencie cyklu treningowego.
Dbaj o siebie, a to doprowadzi Cię do celu.